Uszczelki ekranujące EMC/RFI

Zakłócenia elektromagnetyczne EMI mają bardzo negatywne i niepożądane oddziaływanie na systemy elektroniczne oraz ich urządzenia. W przypadku kiedy mamy do czynienia z aplikacjami o charakterze krytycznym, które często występują w sektorze wojskowym, medycznym, lotniczym, nawigacyjnym czy automotive, zakłócenia te mogą mieć katastrofalne konsekwencje. Uszczelki ekranujące EMI/RFI służą niejako jako środek zapobiegawczy, chroniąc elektronikę przed zakłóceniami elektromagnetycznymi i radiowymi. Uszczelnienia ekranujące stosowane są w urządzeniach mechaniczno-elektrycznych, które pracują w różnych środowiskach, też w tych bardzo wymagających, gdzie pracują w ekstremalnych temperaturach, przy wietrze i deszczu, mgle solnej czy rozpuszczalnikach. 

Ekranujące uszczelki EMI/RFI

Uszczelnienia przewodzące EMC obejmują swoim zakresem m.in. przewodzące elastomery wypełnione przewodzącymi cząsteczkami, uszczelki przewodzące piankowe oraz uszczelki EMC plecione z siatki drucianej czy uszczelnienia stykowe z miedzi berylowej (BeCu). Każdy typ uszczelnienia przeznaczony jest do określonych aplikacji i charakteryzuje się różnymi właściwościami ochrony elektromagnetycznej oraz klimatycznej.

Często wybór odpowiedniego uszczelnienia ekranującego jest trudny i wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Istnieje wiele czynników które definiują wybór optymalnego rozwiązania a niejednokrotnie czynnikiem kluczowym są ograniczenia budżetowe danego projektu. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w przypadkach, kiedy wybór optymalnego rozwiązania EMC jest wyzwaniem bądź gdy chcą się Państwo upewnić czy zastosowane rozwiązanie jest poprawne.

przewodzące uszczelki piankowe

Przewodzące uszczelki piankowe wykonane są z przewodzącej tkaniny poliestrowej pokrytej miedzią i niklem owiniętej najczęściej na rdzeń z gąbki poliuretanowej (jako rdzeń mogą posłużyć również inne materiały takie jak EPDM, w zależności od wymogu konkretnej aplikacji). Uszczelki EMC tego typu są dobrym wyborem dla zastosowań o niskiej kompresji i dają wysoki stopień ekranowania EMI, wraz z ochroną przed kurzem i wilgocią. Trzeba jednak zaznaczyć, iż uszczelnienia te nie zapewniają maksymalnego stopnia ochrony środowiskowej IP. W przypadku konieczności zagwarantowania IP68, prosimy o kontakt z działem technicznym. Wytupujemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie.

Standardowa długość uszczelek piankowych EMC wynosi 2m z możliwością dostarczenie odcinków wyciętych na wymiar oraz w formacie STP (na arkuszu).

Uszczelki ekranujące EMC/RFI

Uszczelki przewodzące stykowe

Uszczelki EMC stykowe (BeCu) dają bardzo wysoką skuteczność ekranowania i są idealne do zastosowań, w których wymagana jest wytrzymałość mechaniczna i odporność na zmęczenie produktu. Dając maksymalne właściwości sprężynujące i różne możliwości montażu, ekranujące uszczelki stykowe EMC zapewniają stałą wydajność ze względu na trudnościeralny charakter stopu miedzi berylowej.

Uszczelki przewodzące stykowe

ekranujące uszczelki EMC plecione

Uszczelnienia ekranujące w postaci plecionej występują w standardowych profilach oraz dodatkowo mogą być połączone z elastomerem co powoduję dodanie uszczelce funkcjonalności ochrony klimatycznej. Uszczelki EMC z tej kategorii mogą być dostarczane na rolce lub pocięte na wymiar.

Uszczelnienia EMC plecione często wymagają dużej siły docisku (siłą docisku możemy "sterować" np. za pomocą różnych rdzeni silikonowych bądź gąbki EPDM). Powrót uszczelki do początkowej wysokości często zależy od rodzaju rdzenia ale też i materiały samej plecionki jaka została zastosowana. Ciekawą alternatywą są uszczelki sprężynujące z miedzi berylowej (BeCu), które wymagają niezwykle niskiej siły docisku przy wysokim zakresie powrotu do wysokości początkowej uszczelki.

ekranujące uszczelki EMC plecione

uszczelnienia ekranujące EMC/RFI elastomerowe

Ekranujące uszczelki elastomerowe w dużej mierze ograniczają się do dwóch technologii:

Uszczelki z obydwu technologii zapewniają ekranowanie EMC oraz szczelność środowiskową IP (bardzo wysoką, nawet do IP68). Uszczelnienia przewodzące z zatopionymi drucikami często wykorzystywane są jako materiał dla uszczelek pod złącza. Nie zawsze jednak są one najlepszą opcją.

uszczelnienia ekranujące EMC/RFI elastomerowe

Przewodzące uszczelki elastomerowe z domieszką takich materiałów jak nikiel, srebrzana miedź, srebrzane aluminium, grafit czy czyste srebro są dostarczane w postaci arkuszy, profili odlewanych, o-ringów czy wyciętych na wymiar uszczelek EMC pod złącza, stąd ich zastosowanie jest znacznie szersze niż uszczelek EMC z zatopionymi drucikami. Odpowiednio dobrane i zamontowane, uszczelnienia te zapewniają pełne ekranowanie elektromagnetyczne oraz środowiskowe.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji w przypadku gdy mają Państwo wątpliwości jaka uszczelka przewodząca jest optymalna dla Państwa urządzenia bądź aplikacji. Zapraszamy do kontaktu z naszym działem technicznym.

Jeżeli twoja aplikacja wymaga takiego uszczelnienia EMC ale nie masz pewności jaką uszczelkę zastosować, skontaktuj się z naszym działem technicznym.

Zobacz również

Zagrożenia związane z EMC
29.09.2020
Zagrożenia związane z EMC
Do zagrożeń związanych z pojęciem kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) możemy zaliczyć m.in. zakłócenia elektromagnetyczne oraz radiowe (RFI/EMI). Zagrożeniem dla urządzeń elektronicznych mogą być też wyładowania atmosferyczne czy burze mag...
Uszczelki silikonowe w ochronie elektromagnetycznej urządzeń
30.04.2021
Dwuczęściowe uszczelki EMC
Ochrona urządzeń przed zaburzeniami elektromagnetycznymi to konieczność, którą narzucają wymagania prawne i normy, ale też skutek postępującej miniaturyzacji oraz wzrostu częstotliwości przetwarzanych sygnałów.
Wywiad z ARIZO w magazynie ELEKTRONIK
21.06.2021
Wywiad z ARIZO w magazynie ELEKTRONIK
Zapraszamy do lektury czerwcowego wydania magazynu ELEKTRONIK, w którym wywiadu udzielili Józef Gródek oraz Mariusz Piękoś z firmy ARIZO.