Zagrożenia związane z EMC

Do zagrożeń związanych z pojęciem kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) możemy zaliczyć m.in. zakłócenia elektromagnetyczne oraz radiowe (RFI/EMI). Zagrożeniem dla urządzeń elektronicznych mogą być też wyładowania atmosferyczne czy burze magnetyczne. Puls elektromagnetyczny (EMP), jako silny oraz niezwykle szkodliwy puls energii powstały podczas wybuchu nuklearnego ma również bardzo szkodliwy wpływ na pracę system i urządzeń elektronicznych.

Zagrożenia związane z EMC

Urządzenia elektryczne w coraz większym stopniu narażone są na działanie zaburzeń elektromagnetycznych różnego pochodzenia, w tym od nadajników czy konwerterów energii zasilającej. Pole elektromagnetyczne może powodować tak błahe zaburzenia jak uciążliwy dźwięk w głośnikach ale może również być bardzo niebezpieczne w przypadku gdy dochodzi do zaburzeń np. urządzeń elektroniki medycznej czy urządzeń pokładowych samolotów. Stąd tez potrzeba a raczej wymóg aby urządzenie spełniały wymagania w zakresie kompatybilności.

Obecny trend szybkiego rozwoju elektroniki i ciągłej jej miniaturyzacji, gdzie w jednym urządzeniu występuję wiele ciasno upakowanych podzespołów staję się również wyzwaniem dla konstruktorów w aspekcie spełnienia wymagań EMC. Dodatkowo, urządzenie te pracują często w wymagających środowiskach klimatycznych oraz mechanicznych.

zagrożenia dla przemysłu medycznego

Zagadnienia związane z kompatybilnością elektromagnetyczną (EMC) mają duże znaczenie w urządzeniach medycznych, ponieważ iż nieprawidłowa praca może doprowadzić m.in. do zagrożenia życia. Dodatkowo, projektowanie takich urządzeń jest bardziej złożone w porównaniu z elektroniką z innych sektorów przemysłu. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, m.in. o wpływie burz magnetycznych na urządzenia oraz poznać produkt, który zapewnia niezawodne i bez sygnałowe oświetlenie LED, kliknij tutaj

zagrożenia dla przemysłu medycznego

zagrożenia dla przemysłu telekomunikacyjnego

Telekomunikacja naziemna często nadawana jest w dużych zakresach częstotliwości radiowych (RF), mikrofalowych i cyfrowych oraz przy zmiennej mocy. Transmisje telekomunikacyjne zaprojektowane są tak, aby zwiększać odległość transmisji oraz najefektywniej przeniknąć przez obudowę. Dlatego ekranowane obudowy muszą charakteryzować się wysoką integralnością.

zagrożenia dla przemysłu telekomunikacyjnego

zagrożenia dla data center

Centra danych (data center) wymagają ochrony przed przypadkowymi zagrożeniami, takimi jak zdarzenia naturalne, transmisje komunikacyjne, dostarczanie energii itp. oraz przed celowymi zagrożeniami, takimi jak szpiegostwo, sabotaż czy ataki EMP. Rozwiązania zapobiegawcze obejmują zastosowanie osłon z folii aluminiowej lub miedzianej, modułowych paneli stalowych oraz w pełni spawanych klatek Faradaya. Dalsze środki bezpieczeństwa obejmują m.in. instalację osłoniętych systemów wentylacyjnych.

zagrożenia dla data center

zagrożenia dla sieci energetycznej

Krajowa sieć energetyczna z definicji obejmuje cały kraj i jest w stanie połączyć się z innymi krajami. Ta duża sieć przewodników może z powodzeniem przechwycić energię pochodzącą z incydentów takich jak EMP czy wyładowania atmosferyczne lub burza słoneczna. Incydenty te mogą zniszczyć główne elementy sieci i przenieść szkodliwe przepięcia do urządzeń elektronicznych, jeśli nie są odpowiednio kontrolowane przez filtry przepięciowe.

zagrożenia dla sieci energetycznej

Zobacz również

EMCEMI partnerem ARIZO
11.03.2016
EMCEMI partnerem ARIZO
EMCEMI to firma której pracownicy posiadają długie doświadczenie w produkcji wysokiej jakości i niezawodnych komponentów EMC i RFI, które są produkowane w naszej nowej fabryce w Essex w Wielkiej Brytanii. Produkujemy komponenty zgo...
ENERGETAB 2021
13.09.2021
ENERGETAB 2021
ENERGETAB 2021 to największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego. Jak co roku, będziemy również tam i my. Zapraszamy do spotkania
Uszczelki piankowe typu FOF w wersji halogenfree
25.01.2019
Przewodzące uszczelki piankowe w wersji halogenfree
Prezentujemy Państwu następną generację produktów do ekranowania EMI zgodnych z dyrektywą RoHS: Uszczelki piankowe z przewodzącą tkaniną w wersji bez halogenowej. Oferując przyjazne dla środowiska uszczelki bez halogenowe, wzmacniamy zgodność z...