Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC)

Coraz częściej pojęcie kompatybilności elektromagnetycznej przebija się do powszechnej świadomości osób działających w różnych branżach powiązanych z elektroniką czy elektrotechniką. Niegdyś EMC kojarzone głównie z surowym standardami branży wojskowej, dziś nie sposób znaleźć branże, w której produkty i rozwiązanie z tej kategorii nie mają zastosowania. 

Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC)

EMC (elektromagnetic compatibility) jest to zdolność aparatu, urządzenia lub systemu do poprawnego działania w określonym środowisku elekromagnetycznym, a równocześnie bez generowania zakłóceń elektromagnetycznych przekraczających odporność jakikolwiek urządzeń, które znajdowałyby się w tym środowisku. Nadrzędnym celem EMC jest zgodne współistnienie urządzenia, systemu lub instalacji z otaczającym go środowiskiem. Urządzenie, system lub instalacja powinny być tak skonstruowane, aby ich elementy składowe nie zakłócały sie nawzajem, co jest warunkiem prawidłowego ich funkcjonowania. 

Oferujemy Państwu nie tylko dostawę produktów z naszego portfolio. Rozwiązania, które oferujemy, zwłaszcza z zakresu ochrony EMC oraz zarządzaniem temperaturą nie zawsze są oczywiste. Często wymagają indywidualnego podejścia do konkretnego zagadnienia czy problemu aby dobrać właściwy produkt. Otwarta i szczegółowa współpraca z naszymi klientami to dla nas codzienność. Nasze długoletnie doświadczenie i nabyta wiedza pozwala nam sprostać nawet największym wyzwaniom jakie niosą za sobą produkty z naszego portfolio. 

Kompatybilność elektromagnetyczna odgrywa olbrzymią rolę w aspekcie urządzeń medycznych. Problem braku kompatybilności nie dotyczy jedynie urządzeń elektroniki medycznej ale również pomieszczenia w jakim takie urządzenia pracują. Zakłócenia elektromagnetyczne mogą powodować iż nie tylko one same będą działać niesprawnie, ale mogą zaburzyć poprawne działania urządzeń znajdujących się w pobliżu. Jednocześnie, mogą być bardzo szkodliwe dla operatora danego urządzenie, pacjenta czy personelu medycznego.


Spełnienie kompatybilności elektromagnetycznej w złożonych i skomplikowanych układach jest trudne. W przypadku urządzeń o małych rozmiarach, projektując urządzenie zgodnie z podstawowymi praktykami w zakresie EMC, m.in. ekranowania czy filtrowanie, w łatwiejszy sposób można uzyskać wymagany poziom kompatybilności.


Kolejnym aspektem jest złożoność systemów, które obecnie muszą spełniać surowe kryteria EMC. Kiedy mówimy o pojedynczym urządzeniu, konstruktorzy doskonale dają sobie radę ze spełnieniem wymaganych norm w zakresie EMC, wspomagając się np. aparaturą kontrolno-pomiarową dostępną we własnym parku maszynowym. W przypadku gdy urządzenie składa się z wielu podsystemów i rządzeń, za które często odpowiedzialni są różni producenci, spełnienie wymagań EMC może być utrudnione.

Tematyka kompatybilności elektromagnetycznej jest nieodłączną częścią w technice. Nie tylko jej złożoność ale również wymagania prawne i jakościowe określane przez normy i często szybko zmieniającymi się przepisami w tym zakresie przysparza technologom wiele trudności.

 

Kiedy oznakowanie CE na terenie Unii Europejskiej zostało wprowadzone jako obowiązek, okazało się że spełnienie wymagań w zakresie EMC jest trudniejsze niż to się wydawało. Często konstruktorzy dowiadywali się o konieczności „doszczelnienia” urządzenie na końcowym etapie, kiedy urządzenie nie przeszło testów w akredytowanym laboratorium. Wówczas spełnienie warunków kompatybilności elektromagnetycznej było postrzegane jako uciążliwość, a niejednokrotnie jako niepotrzebny wydatek. Trzeba tutaj zaznaczyć, iż w sytuacji kiedy urządzanie jest gotowe i należy je konfigurować aby spełniło wymagania EMC, jest to scenariusz bardzo kosztowny. Dzisiaj konstruktorzy są bardziej świadomi i już od samego początku życia produktu założenia EMC brane są bardzo poważnie pod uwagę. W zmianie nastawienia producentów elektroniki do EMC ma również zmieniający się trend odnośnie jakości wykonywanych produktów. Zgodność produktu z surowymi normami kompatybilności elektromagnetycznej jest dzisiaj synonimem wysokiej jakości. Stąd też wielu producentów wykonuje nie tylko obligatoryjne badania pod katem zgodności CE ale również wiele dodatkowych aby zwiększyć atrakcyjność swojego produktu, głównie na rynku międzynarodowym. Producenci coraz częściej dysponują swoja aparaturą kontrolno-pomiarową a nawet komorami EMC, w których wykonywane są badania pośrednie produktów, zanim trafią one do akredytowanego laboratorium.

 

Zobacz również

Wesołych Świąt
23.12.2021
Wesołych Świąt
W magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia wszystkim naszym klientom i przyjaciołom pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pogody ducha, spełnienia marzeń. Niech ten czas upłynie w rodzinnym gronie, i chwilach roziskrzonych kolędą, a w nadch...
P&P Technology partnerem ARIZO
28.05.2018
P&P Technology partnerem ARIZO
Firma P & P Technology została założona w 1989 roku przez niewielką grupę inżynierów, z których każdy posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji elementów z zakresu kompatybilności elektromagnetycznej. Od teg...
Futerały kryminalistyczne ekranujące EMI
30.06.2022
Futerały kryminalistyczne ekranujące EMI
Torby ekranujące EMI dedykowane do ochrony elektronicznych dowodów kryminalistycznych to produkty wyposażone w okienko, które jednocześnie zapewnia szczelność elektromagnetyczną oraz pozwala użytkownikowi na prace z urządzeniem w środowis...