Dwuczęściowe uszczelki EMC

Dwuczęściowe uszczelki EMC zapewniają wysoką ochronę elektromagnetyczną oraz szczelność klimatyczną dzięki swej bliźniaczej konstrukcji. Składają się z dwóch części: elektroprzewodzącej oraz środowiskowej. Część EMC to silikon/fluorosilikon wypełniony przewodzącymi cząsteczkami. W zależności od wybranego wypełnienia przewodzącego, uszczelniania te gwarantują poziom ekranowania EMI od 80 do 120 dB. Druga część to nieprzewodzące uszczelnienie klimatyczne, zapewniające szczelność na poziomie IP68. Obydwie części, dzięki precyzyjnej technologii produkcji, zostają połączone w jeden profil. Ponadto, w przypadku zastosowania fluorosilikonu, uszczelka uzyskuje odporność na agresywne ciecze oraz oleje.

Uszczelki silikonowe w ochronie elektromagnetycznej urządzeń

Ochrona EMC

Ochrona urządzeń elektronicznych przed zaburzeniami EMI to konieczność, którą narzucają wymagania prawne i normy, ale też wszechobecna miniaturyzacja oraz wzrost częstotliwości przetwarzanych sygnałów. Urządzenia z powodu występowania w nich np. otworów wentylacyjnych, paneli dostępu oraz sterowania czy wyświetlaczy stają się często problemem w kontekście kompatybilności elektromagnetycznej (EMC). Jednym z rozwiązań jest zastosowanie materiałów ekranujących. Wybór odpowiedniego uszczelnienia jest bardzo ważny. Ponadto, kiedy urządzenie będzie pracować w surowym środowisku, selekcja optymalnego rozwiązania może okazać się niezwykle trudna.

Ochrona EMC

Dlaczego uszczelka dwuczęściowa

Uszczelnienia EMC charakteryzują się odmiennymi właściwościami, z których najważniejsze to skuteczność ekranowania, zakres ochrony środowiskowej, temperatura, montaż i eksploatacja. Elektroprzewodzące uszczelnienia silikonowe dedykowane są do aplikacji, gdzie wymagana jest wysoka efektywność ekranowania oraz wysoki poziom szczelności klimatycznej. W suchym środowisku korozja nie jest wielkim problemem. W przypadku surowego środowiska ryzyko jej powstania jest bardzo duże. W rezultacie korozja, która powstaje na styku powierzchni uszczelki i obudowy prowadzi do utraty szczelności EMC oraz IP. Należy podejmować działania aby ograniczyć ryzyko wystąpienia korozji. Jednym z nich jest selekcja poprawnej uszczelki elektroprzewodzącej co m.in. pozwoli na uniknięcie różnicy potencjałów elektrochemicznych. 

Różnica nie powinna być wyższa niż 0.5 V dla aplikacji komercyjnych oraz 0.3 V dla aplikacji wojskowych. Należy również pamiętać, zwłaszcza kiedy urządzanie będzie pracować w ekstremalnym środowisku klimatycznym, aby uszczelka EMC nie miała z nim kontaktu. Stąd konieczność zastosowania kolejnego uszczelnienia w postaci nieprzewodzącej uszczelki środowiskowej. Rozwiązaniem jest uszczelka dwuczęściowa, która łączy w sobie obydwa te założenia.

Jeżeli twoja aplikacja wymaga takiego uszczelnienia EMC ale nie masz pewności jaką uszczelkę zastosować, skontaktuj się z naszym działem technicznym.

Szczegóły produktu znajdą Państwo w zakładce Dwuczęściowe uszczelki EMC

Zobacz również

Ochrona przed wilgocią dzięki powłoce parylenowej w elementach Peltiera
03.01.2022
Ochrona przed wilgocią dzięki powłoce parylenowej w elementach Peltiera
W celu uzyskania zwiększonej ochrony płytek drukowanych przed wpływami środowiska, stosowane powłoki lakiernicze na bazie żywic silikonowych lub epoksydowych są często niewystarczające lub okazują się problematyczne podczas stosowania. Alternatywą jest...
EMCEMI partnerem ARIZO
11.03.2016
EMCEMI partnerem ARIZO
EMCEMI to firma której pracownicy posiadają długie doświadczenie w produkcji wysokiej jakości i niezawodnych komponentów EMC i RFI, które są produkowane w naszej nowej fabryce w Essex w Wielkiej Brytanii. Produkujemy komponenty zgo...
Spotkajmy się na MSPO
30.08.2021
Spotkajmy się na MSPO
Zapraszamy do odwiedzenia stoiska podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbędzie się w dniach 07-10.09.2021 roku w Kielcach. Pawilon Brytyjski; Stoisko D-54